Autor článku: Dominik David Vloženo dne 2.6.2020 v 23:32:02 hodin
Ve Štramberku bude otevřen kostel sv. Kateřiny i s drobným doprovodným programem. Podrobnosti budou zveřejněny již brzy!
Diecézi povede Mons. Martin David, stal se jejím apoštolským administrátorem
Autor článku: doo.cz Vloženo dne 1.6.2020 v 21:17:05 hodin
Ostrava - Mons. Martin David se dnes v poledne stal apoštolským administrátorem sede plena et ad nutum Sanctae Sedis ostravsko-opavské diecéze. Ke změně ve vedení biskupství došlo na základě dekretu Kongregace pro biskupy. Úřad i status sídelního biskupa nadále zůstávají biskupu Františku Václavu Lobkowiczovi, tímto jmenováním však z něj bylo sňato břemeno řízení diecéze. Záležitosti spojené s řízením diecéze se přesouvají na biskupa Martina Davida, který dosud zastával funkci generálního vikáře. Celý článek
Adorace v Závišicích
Autor článku: Karolína Najzarová Vloženo dne 19.5.2020 v 23:41:05 hodin
Srdečně zveme na společnou ADORACI zaměřenou na přípravu seslání Ducha svatého. Ve čtvrtek 28. května 2020 od 18:35 do 19:35 hodin v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Závišicích. Pozvánka
Štramberská fara se otevírá skautům i rodinám s dětmi
Autor článku: Ondřej Elbel Vloženo dne 11.5.2020 v 23:05:02 hodin
Štramberk patří mezi nejčastěji navštěvovaná místa v Moravskoslezském kraji a městečko se právem pyšní přízviskem „Moravský Betlém“. Tamní farnost začíná poskytovat ubytování v samotném centru pod zříceninou hradu a má další velké stavební plány.
Celý článek najdete v aktuálním čísle Katolického týdeníku
Katolický týdeník si můžete zdarma stáhnout na www.katyd.cz
Veřejná sbírka obnovena
Autor článku: Dominik David Vloženo dne 7.5.2020 v 8:22:02 hodin
Od 1. května 2020 je opět možno přispívat na veřejnou sbírku na rekonstrukci farního kostela. Navíc je nyní možné peníze použít i na opravy dalších farních budov.
Účel veřejné sbírky
Oprava budov, včetně interiéru ve vlastnictví Římskokatolické farnosti Štramberk:
farní kostel sv. Jana Nepomuckého
filiální kostel sv. Kateřiny
filiální kostel sv. Cyrila a Metoděje v Závišicích
zvonice – stará kostelní věž
fara.
Úprava farních pozemků vokolí farního kostela sv. Jana Nepomuckého a fary pro farní aktivity a veřejnost.
Autor článku: doo.cz Vloženo dne 2.5.2020 v 23:48:03 hodin
Stav nouzových opatření stále trvá a neumožňuje nám scházet se v plném společenství farnosti ke slavení Eucharistie. Vstupme i dnes do společenství s Pánem a s jeho tajemstvím spásy.
4. neděle velikonoční – Neděle Dobrého Pastýře je světovým dnem modliteb za povolání. Je dobré se nejen v tento den za povolání modlit i v rodinách. Právě dnes bychom si měli hlouběji uvědomit důležitost rozmanitých povolání v církvi a připomenout si, že když je Ježíš s námi, nic nám nechybí a cítíme se ochráněni. On je zaručený průvodce, který nás vede, aniž by nás ovládal, chrání nás, aniž by nás utiskoval, nabízí nám jistotu, aniž by nám ubíral svobodu. Ježíš totiž vstupuje do našeho života jako opravdový pastýř, na rozdíl od těch, kteří přicházejí, aby dosáhli vlastních zájmů. Vchází dveřmi, ne unáhleně či vlezle, ale klepe dříve, než vstoupí tam, kde člověk může ve svobodě odpovědět.
Autor článku: o. Vladimír Zelina Vloženo dne 28.4.2020 v 12:29:47 hodin
Úsměv do schránky je iniciativou dobrovolníků ze studentské neziskové organizace Mise naděje, kteří se orientují na pomoc seniorům. Běžně klienty v domově pro seniory podporují návštěvou a rozhovorem, berou je na procházky, hrají s nimi deskové hry a připravují pro ně přednášky či jiný zážitkový program.
To vše bohužel v době karantény nelze, a tak vznikla myšlenka podpory na dálku.
Cílem projektu Úsměv do schránky je zprostředkovat formou pohlednice vlídná slova klientům v domovech pro seniory a dalších státních i nestátních zařízeních, kteří jsou kvůli bezpečnostním opatřením ochuzeni o přímý kontakt s rodinou či dobrovolníky. Průvodní dopis
Více informacé najdete na www.usmevdoschranky.cz/
Modlitba v rodině – 3. neděle velikonoční
Autor článku: doo.cz Vloženo dne 26.4.2020 v 16:17:02 hodin
Pravidla pro uvolňování omezení týkající se bohoslužeb
Autor článku: o. Vladimír Zelina Vloženo dne 22.4.2020 v 12:11:05 hodin
Stálá rada České biskupské konference a biskup – delegát ČBK pro duchovní péči ve zdravotnictví schválili 14. dubna 2020 následující pravidla pro postupné uvolňování omezení, které se týká veřejných bohoslužeb:
V kostele musí lidé dodržovat minimální rozestupy dva metry mezi účastníky bohoslužeb (s výjimkou členů v rámci jedné rodiny nebo jinak propojených osob)
Účastníci si před vstupem do kostela povinně vydesinfikují ruce
Všichni účastníci bohoslužeb mají roušku vyjma okamžiku přijetí Eucharistie
Vynechává se pozdravení pokoje a žehnání se svěcenou vodou
Kněz si desinfikuje ruce minimálně před začátkem bohoslužby, před podáváním Eucharistie a po něm
Délku bohoslužby je třeba při zachování liturgických předpisů zbytečně neprodlužovat
Kostel je po bohoslužbě řádně vyvětrán a jsou desinfikovány kontaktní plochy (kliky, lavice apod.) Údržbě a čistotě prostoru je věnována mimořádná péče
Je omezen přístup věřících do dalších míst v kostele mimo hlavní bohoslužebný prostor
Obdobná pravidla platí pro svatby a křty
Až do odvolání je zrušen veškerý další program ve farnostech, který vyžaduje shromažďování lidí
Kostely mimo bohoslužeb zůstávají otevřené jako obvykle pro osobní modlitbu a individuální duchovní péči
Za dodržování těchto pravidel je zodpovědný duchovní, který předsedá bohoslužbě.
Informace o postupném uvolňování a navyšování počtu účastníků bohoslužeb:
Od 27. 4. – max. 15 účastníků bohoslužby
Od 11. 5. – max. 30 účastníků
Od 25. 5. – max. 50 účastníků
Od 8. 6. bez omezení počtu účastníků bohoslužby
V praxi to bude znamenat, že přednost bude mít ten kdo má objednanou mši svatou + ten kdo odemyká kostel + ministrant + varhaník. A maximální počet lidí i se mnou bude zatím 15 lidí. Jinak to asi nepůjde.