Dětská mše a křtiny Elišky

Kostel svatých Cyrila a Metoděje v Závišicích
Odedávna bývali občané Závišic pohřbíváni na hřbitově u kostelíka sv. Kateřiny, který patřil obci, i když se nacházel na území Štramberka. Proto se r. 1898 sešli někteří farníci a ve shodě s farním úřadem ve Štramberku připravovali založení spolku pro postavení kaple přímo v obci a též zřízení hřbitova. Financování mělo být zajištěno měsíčními příspěvky a sbírkami. Peněz však přibývalo velmi pomalu. Roku 1909 byla zakoupena zahrada vedle školy na stavební místo.

Pokračování pod fotogalerií

Fotku zvětšíte kliknutím na náhled.
foto foto
Pohled na kostel ze všech stran
Cyril a Metoděj nad vchodem do kostela
foto foto foto
Pohled na hlavní oltář
Svatostánek
Pohled dozadu na varhany
Detail vitrážového okna se svatým Václavem (nalevo od oltáře)
Detail zvonku u vstupu do sakristie
Až do první světové války byly shromažďovány peníze a materiál a projednávány plány různých stavitelů. Světová válka toto snažení přerušila, ve sbírkách bylo pokračováno až r. 1919. 31.12.1923 bylo na účtu 23.636 Kč, což však nestačilo na zahájení stavby. V r. 1927 činilo jmění 56.575 Kč, předpoklad byl začít se stavbou až bude k dispozici 100.000 Kč. To se stalo v r. 1933, kdy bylo k dispozici 108.958 Kč.
Během roku 1933 stoupla hotovost na 261.823 Kč. Na zasedání výboru jednoty 20. ledna 1934 bylo rozhodnuto, že stavba kostela může začít a kostel bude zasvěcen slovanským apoštolům sv. Cyrilu a Metoději. V létě 1934 se už rýsovala hrubá stavba a připravovalo se posvěcení základních kamenů. Nalevo od hlavního vchodu zůstaly nezazděny dva velké kvádry, do kterých byla pak zazděna pamětní listina. Svěcení základních kamenů provedl v neděli 23. září 1934 světící biskup Stavěl. V roce 1935 byla stavba kostela dokončena. Rozdíl mezi počáteční hotovostí a prostavěným nákladem činil asi 150.000 Kč.
Svěcení nového kostela bylo stanoveno na neděli 22. září. V neděli 22. září 1935 bylo krásné počasí, a tak se sešlo 10 až 15 tisíc lidí z místa i bližšího či vzdálenějšího okolí.